• ד"ר דליה נסים - מנהלת פיתוח מיקצועי, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  אנשים זקנים עם מוגבלות שכלית מהווים את אחת האוכלוסיות החלשות והפגיעות ביותר מבין כלל האנשים עם הנכויות, וזאת בשל התלות שלהם בזולת, אשר תלך ותגבר ככל שתפקודם יירד.

 • ד"ר דליה נסים - מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  "בשנים האחרונות הרבה אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מגיעים לגיל הזיקנה ותוחלת החיים שלהם מתקרבת לזו של כלל האוכלוסייה. השינוי הזה מתרחש כנראה בגלל איכות חיים טובה יותר, ושירותי רפואה וטיפול טובים יותר. אולם, יחד עם העובדה שיותר ויותר אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מגיעים לגיל הזיקנה, נשאלות כמה שאלות: האם אנשים עם מוגבלות שכלית מודעים להזדקנותם? האם הם יודעים מה קורה לגוף ואיך לשמור עליו טוב יותר? האם הם מודעים להזדקנות של הוריהם?..."

 • שרינה בדנר-זרביב - חדשות השרון-הרצליה
  30 סטודנטים מהמחלקה לעיצוב ב־ HIT – המכון הטכנולוגי חולון, נרתמו לפרויקט מיוחד לפורים, במסגרתו ליוו ילדים עם צרכים מיוחדים מבית "איזי שפירא" והכינו להם תחפושות, כאשר כיסאות הגלגלים וההליכונים, בהם נעזרים הילדים, היו חלק בלתי נפרד מהתחפושת.

 • יעל אלשטיין - מנהלת המרכז הטכנולוגי (לשעבר), בית איזי שפירא
  עבור אנשים עם מוגבלות, טכנולוגיה מסייעת היא לא רק כלי עזר. היא קריטית לשילובם בחברה ולשיפור איכות חייהם.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שנחקק כבר בשנת 1998, מטיל על החברה הישראלית חובה לנהוג מתוך עיקרון השוויון כלפי אנשים עם מוגבלות. עיקרון זה מתייחס להשתתפות שוויונית ופעילה  אנשים עם מוגבלות צריכים להיות חלק בלתי נפרד מהחיים הציבוריים – גם בחגיגות יום העצמאות.

 • עמיר לרנר - מנכ"ל בית איזי שפירא
  חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מ-1998, היווה שינוי בגישתה של המדינה לזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. אך למרות החקיקה החשובה, הפערים בישראל עדיין גדולים. 

 • עו"ד רוני רוטלר - הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר אילן
  יונית אפרתי - נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, משרד המשפטים
  בדו"ח נפרשים הקשיים שחווים הורים עם מוגבלויות וילדיהם, הנעשה במשרדי הממשלה בתחום זה, ותוכניות חדשניות המכירות בחשיבות הסיוע והסרת החסמים להורות, בשילוב מחקר וראיונות. • ד"ר בנימין הוזמי - מנהל האקדמי ומנהל משאבי הידע, בית איזי שפירא
  כיצד קשורה האהבה לאהבת עצמנו, לערך העצמי שלנו, ומה זה אומר לגבי אנשים עם מוגבלות?

 • מערך הפיקוח על אפוטרופוסים, הכונס הרשמי והאפוטרופוס הכללי, משרד המשפטים
  העלונים, המחולקים לקבוצות לפי בעלי המקצוע, מסבירים בפשטות על אפוטרופסות וחלופות - קבלת החלטות נתמכת וייפוי כוח מתמשך.

 • ד"ר בנימין הוזמי - מנהל האקדמי ומנהל משאבי הידע, בית איזי שפירא
  יואב קריים - מנהל שותף, האשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא
  במאמר הדעה על תוכנית לביסוס זהות של מסוגלות בקרב בוגרים עם מוגבלות ובניית תוכנית לאוריינות פיננסית עבורם.

 • בית איזי שפירא
  במאמר הדעה על מערך ההכשרה שמפעיל מכון טראמפ בבית איזי שפירא להנגשת השירות הרפואי עבור אנשים עם מוגבלויות.

 • ד"ר דליה נסים - מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  מאמר דעה המתריע על כך כי על אף ההתקדמות בשדה החקיקה אנו פוגשים עדיין מציאות לפיה מערכת הבריאות מדירה אנשים עם מוגבלות מתוכה.

 • נעמי סטוצ'ינר - מייסדת, נשיאה ומנכ"לית לשעבר של בית איזי שפירא, כלת פרס ישראל על מפעל חיים, תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה
  ישראל סייקס - יזם חברתי, יועץ אירגוני וחוקר בשיטת מחקר פעולה
  שרון בכר - מנהלת המחלקה לפיתוח משאבים חו"ל (לשעבר) , בית איזי שפירא
  הספר מספר את סיפורו של בית איזי שפירא, מיזם חברתי ישראלי המשמש מודל לעולם בתחום הנכויות ההתפתחותיות. סיפור המשלב מורשת משפחתית, מצוינות מקצועית ורישות קהילתי בארץ ובחו"ל 

 • ד"ר דליה נסים - מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  ד"ר בנימין הוזמי - מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  מודל "נתיב נגיש לתעסוקה" מוצג במסמך זה, ומבוסס על תכנית ייחודית אשר פותחה במכון טראמפ שבבית איזי שפירא, ועיקרה הכשרה מקצועית באמצעות מודל עבודה כוללני האוגד היבטים תעסוקתיים, רגשיים ואסטרטגיות מגבירות השתלבות.

 • ד"ר דליה נסים - מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  תיאור מיזם ייחודי, שמטרתו לאפשר קבלת שירות רפואי, איכותי ומיטבי, לאנשים עם מוגבלות שאינה נראית.

 • עריכה: טובה אליאסף - מנהלת ספרייה ומרכז מידע, בית איזי שפירא
  מידע על חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות העוסק בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, ובזכותם לשוויון זכויות
  בכל היבטי החיים.

 • עריכה: טובה אליאסף - מנהלת ספרייה ומרכז מידע, בית איזי שפירא
  פירוט חקיקות משנה (תקנות) וצווים בנושא נגישות השירות והסביבה שתוקנו על ידי משרדי הממשלה השונים.

 • עריכה: טובה אליאסף - מנהלת ספרייה ומרכז מידע, בית איזי שפירא
  מידע והסברים על תקנים ישראלים בנושא נגישות.

 • יואב קריים - מנהל שותף של האשכול לשינוי חברתי
  יואב קריים השתתף בכנס השנתי של Zero Project שנערך בווינה, אוסטריה, ב - 20 בפברואר 2019. בפאנל על השתתפות ומנהיגות, יואב דיבר על ייצוג עצמי, השתתפות ומנהיגות ותרומתו לעולם ללא חסימות.

 • ג'ין יודס - מנכ"לית, בית איזי שפירא
  מצגת בנושא "החברה האזרחית כמנוף להפצה ולהטמעה של שירותים ותכניות חדשניים ואיכותיים" שהוצגה בכנס השנתי של המרכז לחקר החברה האזרחית והפילנתרופיה ומיזם ההתנדבות הישראלי. 

 • ד"ר דליה נסים - מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  טליה אלג'ם - רכזת תכניות לימודים וקורסים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  על הפרויקט שמטרתו לצמצם את הפער בין מקבלי השירות ולאפשר קבלת שירות רפואי איכותי ומיטבי לאנשים עם מוגבלות שאינה נראית.

 • עו"ד יותם טולוב - עמותת בזכות
  עו"ד נועה ביתן - סנגור משפטי, הנגשה ומרכז מידע, אקים ישראל
  חוברת בפישוט לשוני המסבירה על קבלת החלטות נתמכת, אפוטרופסות, בחירה ועצמאות.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  במאמר על האמנה לזכויות הילד ועל זכויות ילדים עם מוגבלות כפי שנקבעו באמנה האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות – CRPD.

 • יואב קריים - מנהל שותף של האשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא, מרצה בחוג לריפוי בעיסוק בקריה האקדמית אונו ויו"ר המועצה הארצית לשיקום חולי נפש בקהילה, משרד הבריאות
  בהרצאה מתוארות קבוצות הסינגור העצמי של אנשים עם מוגבלות שכלית, הדרך אותה עברו והשתתפותם בוועדה בכנסת בה הביעו את רצונם בפני מקבלי ההחלטות בישראל. 

 • דפנה רביב-כרמי - מחלקת מחקר והערכה, בית איזי שפירא
  עולם העיצוב הרחיב בשנים האחרונות את פרספקטיבת הראיה שלו והוא רואה ונותן מקום גם לאספקטים חברתיים אנושיים בעיצוב הסביבה והנוף, מבנים, מוצרים, שירותים והעולם הדיגיטאלי, והוא מכליל בקהל היעד שלו גם את אוכלוסיית הגיל השלישי ואנשים עם צרכים מיוחדים.
  סקירתה של דפנה רביב-כרמי בוחנת את נקודות השוני ו דמיון שבין שני מושגים בתחום העיצוב, Universal Design  ו- Inclusive Design, אשר לשניהם מטרה זהה – לפעול למען חברה משלבת יותר, אינטגרטיבית יותר, הלוקחת בחשבון את הטווח הרחב ביותר של הצרכים והצרכנים בחברה.

 • קשר - הבית של המשפחות המיוחדות (ע"ר)
  השכלה גבוהה כמו כל מסגרת חינוכית וחברתית אחרת חייבת להיות מונגשת לאנשים עם מוגבלויות, הזכאים לזכות להגשמה עצמית ולשילוב בכל תחומי העשייה האנושית. המאמר מתאר את מצב הנגשת האוניברסיטאות והמכללות השונות כיום, ומפרט את השירותים המיוחדים הניתנים על ידי המשרדים הממשלתיים השונים, בין היתר הביטוח הלאומי, כדי להקל על החוויה הלימודית ועל אופציות הקבלה ללימודים אקדמיים.

 • יואב קריים - מנהל שותף של האשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא, מרצה בחוג לריפוי בעיסוק בקריה האקדמית אונו ויו"ר המועצה הארצית לשיקום חולי נפש בקהילה, משרד הבריאות
  על משמעות ותקווה בחייו של במסע חייו של יואב קריים, מסע אישי וחברתי.
  המאמר פורסם לראשונה בכתב העת "שיקום: בטאון עמותת חומש".

 • נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות
  החוברת מתארת את ההתאמות בשירות להן זכאי אדם עם מוגבלות בהגיעו לקבל שירות.

 • עריכה: טובה אליאסף - מנהלת ספרייה ומרכז מידע, בית איזי שפירא
  מידע, הסבר וקישורים להרחבת הידע על אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות.

 • עו"ד ד"ר מיטל סגל-רייך - ממונה ארצית – ייצוג זקנים, משרד המשפטים
  עו"ד גלעד סממה -  הממונה על האגף לסיוע משפטי, משרד המשפטים 
  עו"ד נועה ביתן  -  סנגור משפטי, הנגשה ומרכז מידע, אקים ישראל
  נגישות לשירותים משפטיים חיונית לכל אדם לשם מימוש זכויותיו, ובין היתר זכותו היסודית לגישה לערכאות ולמשפט צדק. הטופס בפישוט לשוני נותן ביטוי של ממש לטופס הבקשה המקורי, ומהווה דוגמה למימוש זכויות, תוך הקפדה על כבוד האדם וזאת בביצוע התאמות נדרשות.

 • עו"ד יותם טולוב - עמותת בזכות
  החוברת מציגה מודל בנושא תמיכה בקבלת החלטות והיא מחולקת לשלושה חלקים: החלק הראשון - הרקע - סוקר בקצרה את הצורך בפיתוח שירות של תמיכה בקבלת החלטות. החלק השני - המודל - כולל שורה ארוכה של מרכיבים: החל מחזון וערכים מנחים, דרך מתווה התמיכה וכלה בעקרונות אתיים ובדילמות שמתעוררות סביב התמיכה. החלק השלישי כולל נספחים שמרחיבים על היבטים שונים של המודל: תיאור הפיילוט, סקירת החוק החדש בנושא תמיכה בקבלת החלטות, מאמר רקע על אפוטרופסות בישראל והתייחסות לצורך להתאים את המודל לאוכלוסיות בעלות מאפיינים ייחודיים. 

 • דפנה רביב-כרמי - מחלקת מחקר והערכה, בית איזי שפירא
  נשים עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית, נפשית וחושית נאלצות להתמודד לא רק עם קשיי המוגבלות עצמה אלא גם להאבק על זכותן הבסיסית להיות אימהוֹת. במאמר סקירה ספרותית אודות עולמן של אימהוֹת עם מוגבלות, שלבי ההריון, הלידה וההורות תוך  התייחסות לפרספקטיבות מעולם המשפט, הרפואה והחברה בארץ ובעולם. 

 • ד"ר מאיה דנק, מנהלת פרויקט
  ד"ר ברברה רוזנשטיין, מעריכה ראשית
  ד"ר יהודית זמיר, מעריכה
  תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" פועלת מתוך חזון לשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במסגרת תנועת נוער  נורמטיבית. המחקר הנוכחי בחן את השפעתה של תנועת "כנפיים של קרמבו" על שני מעגלי השפעה עיקריים: החונכים והוריהם. הדו"ח מציג את האופן בו התבצע המחקר, מטרות ההערכה, שאלות המחקר ושיטותיו, את הממצאים וניתוחם, ודן במשמעויות ובמסקנות האופרטיביות העולות מניתוח זה.

 • עו"ד דיוויד לפופסקי - מרצה למשפטים, פעיל חברתי לקידום זכויות וחקיקה בתחום המוגבלויות, הכלה ושוויון בקנדה, יו"ר "ברית חוק נגישות לתושבי אונטריו עם מוגבלויות", יו"ר משותף "קנדה ללא חסמים" עו"ד לפופסקי מתאר את מאבקיו, הצלחותיו ותפיסת עולמו בהיבטים שונים ורחבים של שילוב ונגישות במערכת החינוך.
 • יואב קריים - מנהל שותף של האשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא, מרצה בחוג לריפוי בעיסוק בקריה האקדמית אונו ויו"ר המועצה הארצית לשיקום חולי נפש בקהילה, משרד הבריאות
  במאמר מתאר יואב קריים את המאבקים וההישגים של תנועת הנכים בישראל מאז קום המדינה ועד לימים אלה.

 • איריס אדטו-בירן - רכזת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  לעיסוק במוזיקה יש חשיבות רבה כאמצעי לקידום בריאות ורווחה בכלל, ובקרב אנשים עם מוגבלות בפרט. המאמר מפרט ומתאר עקרונות בבחירה ובהתאמת כלי הנגינה לאדם עם מוגבלות פיזית, מערכות אלקטרוניות ליצירת מוזיקה והיבטים שונים של התאמות להאזנה ולעריכת מוזיקה.

 • יונית אפרתי – עו"ס, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות
  עו"ד יותם טולוב – עמותת בזכות

  חוברת תמלול הכנס "סעיף 12 – עוברים מאפוטרופסות לקבלת החלטות נתמכת" בעריכתם של יותם טולוב ויונית אפרתי.
  הכנס נערך על ידי ארגון בזכות ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות והתקיים ביום 21.12.15  במכון ון ליר בירושלים. הכנס ציין את סיומו של פיילוט ראשון מסוגו בישראל של פיתוח מודל תמיכה בקבלת החלטות, ומתן שירות ל – 22 משתתפים עם מוגבלויות שונות. הכנס כלל דוברים ומשתתפים רבים מהארץ ומהעולם וביקש לדון לראשונה בשאלה כיצד ניתן לקדם קבלת החלטות נתמכת בישראל. במהלך הכנס שולבו סצנות מומחזות - 'תמונות מהחיים' – שסייעו להבין את הקשיים עימם מתמודדים אנשים עם מוגבלויות כיום בנושא קבלת החלטות.

 • כב' השופטת ענת אלפסי, שופטת לענייני משפחה, בית משפט השלום אשדוד
  תמצית הרצאתה של השופטת ענת אלפסי, שנישאה
   ביום עיון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998) – הישגים, יעדים ואתגרים" שהתקיים בבית המשפט העליון ב - 6  בינואר 2016.
  השופטת אלפסי מתארת ונותנת דוגמאות לעקרונות המובילים בהצעה לשינוי חוק האפוטרופסות.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  שי אסולין - מסנגר עצמי חבר בקבוצת מנהיגות ארצית

  שי אסולין מתאר בהרצאתו את ניסיונו האישי ופעילותם של חבריו לקבוצות הייצוג העצמי: קבוצות של מנחים ומסנגרים שמטרתן סינגור עצמי ושיתוף פעולה לקידום חקיקה לטובת שוויון לאנשים עם מוגבלות שכלית.
  שוש קמינסקי הדגישה כי הרעיון המוביל את הפרויקט של קבוצות הייצוג העצמי הוא "כלום אודותינו -בלעדינו": הקבוצות מאפשרות לאנשים עם מוגבלות שכלית לעמוד על זכויותיהם, להשמיע את קולם בנוגע לרצונותיהם ולסדרי העדיפויות שלהם והן מהוות מקום לפיתוח מנהיגות. 
  שוש קמינסקי, הממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא ושי אסולין, מסנגר עצמי חבר בקבוצת מנהיגות ארצית,דיברו ביום העיון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998) – הישגים, יעדים ואתגרים" שהתקיים בבית המשפט העליון ב - 6  בינואר 2016.

 • כב' השופטת דליה דורנר, שופטת בית המשפט העליון בדימוס
  בהרצאתה על שוויון והשתלבות בקהילה של אנשים עם מוגבלות, הדגישה שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר את חשיבות יישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, על מנת לאפשר מימוש מלא של הפוטנציאל הגלום בכל אחד ואת שילובם בחברה של ילדים ואנשים עם מוגבלות. את חינוך הציבור לקבלת האחר ושילובו יש להתחיל בגיל צעיר כדי שילדים יכירו ויחיו ביחד עם חבריהם עם המוגבלות.
  הרצאתה של כב' השופטת דליה דורנר, שופטת בית המשפט העליון בדימוס, שנישאה ביום עיון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998) – הישגים, יעדים ואתגרים" שהתקיים בבית המשפט העליון ב - 6  בינואר 2016. • כב' השופט מיכאל שפיצר, מנהל בתי המשפט
  מערכת בתי המשפט מחויבת לערכי שוויון, כבוד, וזכותו של כל אדם עם מוגבלות לקבל שירותים לפי צרכיו. בדבריו על הפעילות בתחום שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות במערכת המשפט, עמד השופט מיכאל שפיצר, מנהל בתי המשפט, על מכלול האופנים בהם פועלת מערכת המשפט למניעת הפלייה ויצירת הזדמנויות שוות לכל אדם על ידי הנגשת בתי המשפט והמשפט עצמו לציבור המתדיינים, העובדים והשופטים.
  דברי פתיחה שנשא כב' השופט מיכאל שפיצר, מנהל בתי המשפט, ביום עיון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998) – הישגים, יעדים ואתגרים" שהתקיים בבית המשפט העליון ב - 6  בינואר 2016.

 • קלי ג'ונסון, ג'ראלד מינו, רוב הופקינס
  מאמר זה סוקר כיצד קבוצת מסנגרים עצמיים עם מוגבלות שכלית התפתחותית באירלנד היו מעורבים במחקר על נושאים חשובים בחייהם, מה הייתה משמעות המחקר עבורם וכיצד התפתח המחקר.  

 • ד"ר שירלי ורנר, האוניברסיטה העברית, ירושלים
  חלי פרץ, חוקרת ומעריכה, בית איזי שפירא
  ד"ר דנה רוט – מנהלת מחלקת מחקר והערכה, בית איזי שפירא

  מחקרן של ד"ר שירלי ורנר, חלי פרץ וד"ר דנה רוט הוא מחקר ראשון מסוגו בישראל שבוצע ביוזמת בית איזי שפירא כתוצאה מהניסיון הנצבר במהלך שנים רבות של פעילות מגוונת, העוסקת בנושא עמדות הקהילה כלפי אנשים עם מוגבלות. המחקר השווה בין עמדות של ילדי גן חובה כלפי ילדים עם מוגבלות פיזית, ילדים עם לקות שמיעה וילדים רגילים. 
  מן הממצאים עולה כי הילדים הביעו עמדות חיוביות יותר, בכל הממדים, כלפי ילדים ללא מוגבלות בהשוואה לעמדות כלפי ילדים עם מוגבלות פיזית או חושית. הם מצביעים על החשיבות בחינוך כבר מהגיל הרך, בהעברת מידע תואם גיל לילדים ובשילוב ההורים וצוותי החינוך בבנייה ובעיצוב של עמדות חיוביות וביצירת תשתית מוצקה לחברה מכילה ומקבלת. 

 • עורכות: דליה זק"ש וחדוה אייל
  במאמרים תיאור מחקר זה שמטרתו הייתה לזהות ולהבין את חוויותיהן ותפיסותיהן של המשתתפות בו כלפי נושאים הקשורים לחייהן כנשים עם/ללא מוגבלות.

 • אורנה רוּנִי - מנהלת אשה לאשה — מרכז פמיניסטי חיפה
  לנשים עם מוגבלויות ישנה סבירות גבוהה יותר לחוות תקיפה מינית מאשר לנשים ללא מגבלות. במאמר סקירה נרחבת על תקיפה וניצול מיני  של נשים עם מוגבלויות ועל קשר השתיקה.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  אביטל סנדלר-לף - מנהלת מסד נכויות ג'וינט ישראל
  אלי בוסקילה - דובר ארגון הפעולה של הנכים בארץ
  החוברת מציגה מגוון תכניות שפותחו בנושא בין השנים 2008-2010, ומיועדת לאנשי מקצוע, קובעי מדיניות, לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם. החוברת פותחה במסגרת מהלך מקיף לקידום "המשפחה כמערכת תומכת חיים עצמאיים בקהילה", מהלך שהיווה בסיס לפיתוח תכניות חדשניות נוספות לתמיכה בהורים עם מוגבלויות שונות. 

 • הילה שבורון - מנהלת מחלקת שירותים טיפוליים לקהילה, בית איזי שפירא
  ד"ר בנימין הוזמי - מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  החוברת מיועדת לאנשי מקצוע העובדים עם צעירים עם מוגבלות ועם הורים שהם אנשים עם מוגבלות. המודל החברתי של נכות והתנועה לחיים עצמאיים שמים דגש על זכותו של האדם עם המוגבלות לכוון ולנהל את חייו, ככל שניתן, בכל תחומי החיים וביניהם זוגיות וחיי משפחה. חוברת זו מנסה לענות על הצורך והאתגרים של צעירים והורים צעירים עם מוגבלויות להעצים ולפתח מיומנויות של זוגיות או הורות, ומתארת תוכניות שפותחו עבור שתי הקבוצות ומספקת כלים להקים קבוצות למידה ייחודיות וללוות אותן. 

 • ד"ר מרים לוינגר - מנחת קבוצות ומרצה לעבודה סוציאלית
  החוברת מתמקדת בצרכים של הורים חירשים ובמאפייניהם הייחודיים, הנובעים מהעובדה שבדרך כלל הם חיים בין שני עולמות של אנשים שומעים: מצד אחד, הסבים והסבתות השומעים, ומהצד האחר ילדיהם השומעים. חוברת זו, מספקת כלים להקמת קבוצה להורים חירשים וכבדי שמיעה, המיועדת למתן תמיכה רגשית להורים אלה ולשיפור יכולת ההתמודדות ההורית שלהם.

 • דנית קמעו וקבוצת האמהות של תוכנית אמ"א
  החוברת נכתבה עבור נשים עם מוגבלויות שונות הנמצאות בדרכן לקראת אמהות מיוחדת. לעיתים, להורות של נשים עם מוגבלות נקשרת תפיסת עולם מוטעית, הגורסת כי עקב מוגבלותן הן אינן יכולות להקים משפחה או להיות אמהות אוהבות ומטפחות. תוכנית אמ"א לקחה על עצמה משימה ייחודית לחבר בין אמהות עם מוגבלות שהן "ותיקות" ומנוסות בהורותן, לבין אמהות עם מוגבלות הנמצאות בראשית דרכן ההורית. כמו כן החוברת מספקת מידע שימושי לאמהות שישרת את האמהות בחודשי ההורות הראשונים. המידע יסייע גם לבני זוג ו / או לבני המשפחה המלווים אותם בתקופה זו.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  שיקום מבוסס קהילה הוא אסטרטגיה התומכת בהשתתפות מלאה של אנשים עם מוגבלויות בחיי הקהילות שלהם ובהכללתם בהן. אסטרטגיה זו מתמקדת בפיתוח מענים לצרכים של אנשים עם מוגבלויות בתוך הקהילות שלהם, ויישומה כרוך בשיתוף פעולה הדוק עם האנשים עם מוגבלויות עצמם ועם בני משפחותיהם, כדי להתגבר על מחסומים פיזיים וחברתיים.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  ד"ר מישל שפירא - מנהלת תחום סנוזלן (לשעבר), בית איזי שפירא
  החוברת מתארת את תהליך היוזמה, התכנון וההקמה של פארק חברים.
  פארק חברים הוא גן שעשועים נגיש ומשלב, ראשון מסוגו בישראל, הנמצא בתוך פארק רעננה ופתוח לציבור הרחב. הפארק מעניק לילדים עם יכולות שונות וצרכים מיוחדים הזדמנות להשתתף בפעילויות פנאי וחוויה וליהנות ממפגש עם ילדים אחרים בני גילם. מחשבה רבה הושקעה בכל מתקן ומתקן, כדי להבטיח שפארק זה יהיה מקום נעים, בטוח ומהנה, תוך התייחסות למכלול רחב של מרכיבים: מתקנים, שבילים, דרכי גישה, תאורה ואזורי ישיבה. מתקני הפארק, נבחרו בקפידה כדי להבטיח אטרקטיביות, עמידות ותחזוקה נוחה, סביבה עשירה בגירויים מעוררי הנעה ופעילות חווייתית משותפת של מספר רב של ילדים בו זמנית.

 • ד"ר אלכס קנלר - מנהל מרפאת מערך הפנימיות, אלווין ישראל
  מצגת שליוותה את הרצאתו של ד"ר אלכס קנלר שנשאה בכנס הבינלאומי השישי של בית איזי שפירא, ובה הצגה של פעילות מרפאת הנשים הייחודית, שמונגשת לנשים עם מוגבלות פיזית ושכלית.

 • קרול קסל - מתנדבת, בית איזי שפירא
  מסמך זה מדגיש את המחסומים העומדים בפני נשים ונערות עם מוגבלות למימוש מלוא הפוטנציאל שלהן. חלק מהמחסומים ספציפיים למצבן של נשים ונערות עם מוגבלויות ואחרים קשורים למאבק המתמשך של נשים בכלל לשוויון זכויות והזדמנויות.
  המסמך מתמקד בתחומי החינוך, מיניות, השתתפות וגישה לקבלת החלטות, אפליית משפחה, אמהות וחיי משפחה, מדיניות חברתית, עבודה, תעסוקה, אלימות והתעללות מינית.

 • דנה שריר - עובדת סוציאלית, רכזת מתנדבים (לשעבר), בית איזי שפירא
  מיכל גלעדי - עובדת סוציאלית, רכזת גן יחדיו מטעם בית איזי שפירא (לשעבר)
  בית איזי שפירא חרט על דיגלו את רעיון השילוב החברתי כאחד מערכי היסוד שלו ורואה חשיבות גדולה בשילובם של בעלי מוגבלויות בחברה. המצגת מציגה מודל להדרכתם ושילובם של מתנדבים עם צרכים מיוחדים במערך ההתנדבות בבית איזי שפירא.

 • ענבל אביב - רכזת לובי וקואליציות (לשעבר), בית איזי שפירא
  אחת האסטרטגיות לשינוי חברתי המקובלות על ארגונים לשינוי חברתי היא הקמה והפעלה של קואליציות לשינוי מדיניות חברתית באמצעותן הארגונים מנהלים מאבקים ציבוריים משותפים. המאמר מתאר את היתרונות והחסרונות של קואליציות.

 • ג'ין יודס – מנכ"לית, בית איזי שפירא
  הרצאתה של גב' ג'ין יודס, מנכ"לית בית איזי שפירא, באו"ם, במסגרת פורום החברה האזרחית, על קידום שותפויות, ברמה המקומית, הארצית והבינלאומית, במטרה לקדם שינוי חברתי.

 • עו"ד ולרי זילכה - רכזת פורום הארגונים וההורים למען ילדים עם מוגבלות, בית איזי שפירא
  המאמר מתייחס לדילמות העולות בעבודת הקואליציה סביב הקשר עם אנשי מקצוע בכלל ואנשי מקצועות הבריאות בפרט. 

 • שוש קמינסקי – ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  המאמר מתאר כלי המאפשר מיפוי מצב חברתי או בעיה חברתית: איסוף המידע, ניתוחו והצעות לשינוי המצב.

 • אלווין ישראל ע.ר.
  חוברת בפישוט לשוני שפותחה ונכתבה ע”י אלווין ישראל בשיתוף עם המכון להנגשה קוגניטיבית.
  החוברת עוסקת בזכויות האדם עם מוגבלות שכלית בתחום התעסוקה וכוללת את הפרקים הבאים: הזכויות שלי כעובד, יחסי עובד מעביד, התפטרות ופיטורין, ימים של חופשה, ימים של מחלה. 

 • עו"ד נועה ביתן - יועצת משפטית סנגור, אקים
  חוברת בפישוט לשוני, ראשונה בסדרה "שום דבר עלינו בלעדינו", שפותחה ונכתבה ע"י מכון אקים להנגשה קוגניטיבית, מרכז מקצועי של אקים למידע בשפה ברורה.
  החוברת מסבירה, בפישוט לשוני, מהי מוגבלות שכלית, מי קובע אם לאדם יש מוגבלות שכלית ושאנשים עם מוגבלות שכלית שווים בזכויותיהם לכל אדם אחר."

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  רבקה ויסברג - מפקחת ארצית בשירות לעבודה קהילתית (לשעבר), משרד הרווחה
  עירית בשן - מרכזת ארצית לפיתוח קהילתי אסטרטגי

  צילה סטטמן - מומחית בפיתוח קהילתי ופיתוח תוכניות חברתיות
  בקהילה פונקציונאלית לחברי הקהילה יש "מאפיין קריטי" משותף המייחד ומבחין את חבריה מהקהילה הרחבה. במצגת על החזון, המאפיינים, הקשיים והמענים הדרושים לקהילה.
  המודל המוצג מהווה תשתית ליצירת שיתופי פעולה בין יחידות משרד הרווחה לבין השירות לעבודה קהילתית.  

 • ד”ר דורית ברק – יועצת אקדמית לתכנית לפיתוח רשת קבוצות לסינגור עצמי של אנשים עם מוגבלות שכלית, אלווין ישראל ובית איזי שפירא
  המאמר סוקר את שורשי ההתפתחות של תנועות הנכים ותנועות הסנגור בעולם ומדגים ואת הגישות המרכזיות שהן עיצבו בהקשר לאנשים עם מוגבלות: גישות אלו מציבות את האדם במרכז ומתייחסות אליו כאל אזרח עצמאי ושווה זכויות. הן דוגלות בשיתוף, העצמה, הגדרה עצמית וסנגור עצמי.  

 • ד"ר סטן גולדמן מנהל תחום אנשים עם מוגבלויות ופרויקטים לבנייה בישראל, קרן ויינברג, ארה"ב
  הרצאתו של סטן גולדמן מתארת את פעילות וחזונה של קרן ווינברג, התומכת ב"קהילות בחירה" שמטרתן לאפשרבחירת מקום וצורת מגורים לאנשים עם מוגבלויות. בהרצאה מתוארות דוגמאות להצלחת הגישה בארה"ב ובישראל.
  ההרצאה נישאה בכנס הבינלאומי החמישי של בית איזי שפירא "לומדים מהאתמול מעצבים את המחר" - 2011

 • פרופ' דיאן נלסון-בריאן - הפקולטה לחינוך מיוחד, אוניברסיטת טמפל, פילדלפיה, ארה"ב
  אנשים עם מוגבלויות זכאים על פי האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות להיות שותפים אקטיביים בהחלטות הנוגעות לחייהם. הרצאתה של פרופ' נלסון-בראיין מתארת את מקורה ומטרותיה של "מנהיגות תומכת" הפועלת עבור אנשים עם מוגבלויות ומקדמת את זכותם זו.
  ההרצאה נישאה בכנס הבינלאומי החמישי של בית איזי שפירא "לומדים מהאתמול מעצבים את המחר" - 2011

 • פרופ' ארלן קנטר - הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת סירקיוז, ארה"ב
  בעקבות האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, טוענת פרופ' קנטר בהרצאתה כי יש לזנוח את תפיסת החיים בקהילה כפי שהייתה עד כה,  ולקדם את התפיסה  כי לאנשים עם מוגבלות קיימת הזכות לא רק לחיות בקהילה, אלא גם לחיות בה לפי בחירתם: בבית משלהם או בבית בו יחיו בחברתם של אנשים נוספים.
  ההרצאה נישאה בכנס הבינלאומי החמישי של בית איזי שפירא "לומדים מהאתמול מעצבים את המחר" - 2011

 • פרופ' אריק אמרסון - המכון לחקר הבריאות והמוגבלויות,  אוניברסיטת לנקסטר, בריטניה
  בהרצאתו חושף פרופ' אמרסון את השפעתה של מצוקה סביבתית על אנשים עם מוגבלות שכלית ומציג אפשרויות למחקר, מדיניות ועבודה.
  ההרצאה נישאה בכנס הבינלאומי החמישי של בית איזי שפירא "לומדים מהאתמול מעצבים את המחר" - 2011

 • רונן כהן - עו"ס, היחידה הקהילתית (לשעבר), בית איזי שפירא
  ד"ר דנה רוט - מנהלת מחלקת מחקר והערכה, בית איזי שפירא
  ד"ר אהרן יורק 
  - בית הספר לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר אילן
  בית איזי שפירא רואה בשינוי עמדות חלק מתהליך שינוי חברתי. הארגון מפעיל תוכנית ההתערבות בקרב בני נוער שמטרתה שינוי עמדות כלפי  אנשים עם מוגבלות. המאמר מציג את הממצאים המרכזיים של מחקר שבחן את השפעת התוכנית.   

 • ד"ר בנימין הוזמי - מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  ד"ר דנה רוט - מנהלת יחידת המחקר, בית איזי שפירא

  במאמר תקציר של מחקר שבחן מהם הגורמים הקשורים לקבלתו או דחייתו של אדם על ידי זולתו ועמד על ההבדלים בתפיסתן של קבוצות של אנשים עם צרכים מיוחדים בהשוואה לקבוצות של אנשים שאינם כאלה בהתייחס לקבלה ודחייה חברתית.  

 • ופאא אבו זמירו - עו"ס, לשעבר רכזת המרכז למשפחה, מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא
  הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מתמודדים במהלך חייהם עם סוגיות רבות ומגוונות והם זקוקים למידע רלוונטי ועדכני, לייעוץ, לליווי ולתמיכה. המאמר מתאר את סדנאות ההעשרה הניתנות הורי הילדים ומאפשרות להם להעלות סוגיות המעסיקות אותם, לקיים שיתוף ולמידת עמיתים ומקנות להם כלים לפיתוח תובנות ולבניית אסטרטגיות להתמודדות יעילה עם גידול הילד עם הצרכים המיוחדים.

 • ופאא אבו זמירו - עו"ס, רכזת המרכז למשפחה (לשעבר), מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא
  בעיות אכילה שכיחות בקרב פעוטות עם צרכים מיוחדים. המאמר מתאר פרויקט שמופעל במרכז סינדיאן ומטרתו העלאת המודעות בנושא תזונה בריאה בקרב אימהות לילדים עם צרכים מיוחדים תוך מתן מידע וכלים לאימהות בנושא.

 • עו"ד נועה ביתן - סנגור משפטי, הנגשה ומרכז מידע, אקים ישראל
  איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות שכלית מושפעת במידה רבה ממידת ההכללה שלהם על ידי החברה. במאמר על מדד ההכללה של אנשים עם מוגבלות שכלית בחברה הישראלית שבחן את עמדות הציבור הרחב כלפי אנשים עם מוגבלות ואת מדיניות השלטון המקומי בערים בישראל כלפיהם.

 • ופאא אבו זמירו - עו"ס, רכזת המרכז למשפחה לשעבר, מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא
  נואף זמירו - מנהל קו הייעוץ למשפחות, מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא

  המאמר מתאר פרויקט שמטרתו גיבוש קבוצת הורים פעילים ומנהיגים שיובילו תהליכי שינוי בתחום הנכויות ביישובי המשולש הדרומי.

 • מאג’דה מרעי - מנהלת מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא 
  נואף זמירו - מנהל קו הייעוץ למשפחות, מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא
  חאתמה אבו-חיט - מורה בבי"ס אלסלאם
  מרכז סינדיאן מפעיל מזה מספר שנים תכניות שונות לעיצוב עמדות חיוביות בקהילה כלפי אנשים עם מוגבלות. המאמר מתאר תכנית לשינוי עמדות של ילדי כיתות ד' שהופעלה ביוזמה ובשיתוף עם בית ספר אלסלאם בקלנסואה

 • עו"ד דני סרור
  מאמרו של עו"ד דני סרור מסביר מהי רשלנות רפואית, כיצד היא נקבעת ואיך מגישים תביעה בגין רשלנות רפואית. המאמר מיועד להורים ואנשי מקצוע המתלבטים האם וכיצד להגיש תביעה על רשלנות רפואית.

 • שוש קמינסקי - ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  המאמר מתאר את מודל קליטתם של בנות ובני השירות הלאומי בבית איזי שפירא, החל מזיהוי הצרכים דרך קליטתם והדרכתם, והלווי המקצועי, האישי והחברתי המוענק להם.