שנה חדשה – התחלה חדשה

תאריך עדכון: 13 באוגוסט 2019

הורים לילדים הלומדים בבית ספר ובגנים יודעים שהשנה מתחילה בספטמבר, כשנפתחת שנת הלימודים. יש ילדים שכבר רוצים שהחופש הגדול יגמר, אחרים מוטרדים ממה יהיה ואיך יסתדרו בשנת הלימודים.

אצל ילדים עם מוגבלויות שיעברו השנה מסגרת, ילדים שהיו בגן ויעברו לבית ספר, היו ביסודי ועוברים לחטיבה או פשוט עברו דירה, מעברים כאלו דורשים מידה של גמישות ונכונות לנסות ולהתרגל לדבר שאיננו מוכר: הבניין לא מוכר, הכיתה, המורים, הסייעות והמטפלים השונים, כולם חדשים לילד וגם למשפחה. עבור ילדים עם מוגבלות הדבר יכול להיות מורכב באופן כללי וגם משום שפעמים רבות זו לא בדיוק המסגרת שההורים או הילד יחלו לה.

אצל ילדים עם מוגבלויות תהליך המעבר למסגרת חינוכית חדשה מתחיל עוד באמצע השנה הקודמת עם המלצות וחיפושים וועדות השמה. תהליך במסגרתו עולה שוב השאלה מהי המסוגלות של הילד, מה מידת ההתקדמות שלו, מה הצפי לעתיד ואיזו מסגרת קיימת בכלל בסביבה.

מפאת המורכבות הרגשית וגם בשל העובדה שלרוב בסביבת המגורים של הילד אין מענה מדויק, יכולים להתפתח קונפליקטים ומאבקים עם הצוות החינוכי והרשויות על בחירת המסגרת המתאימה. עבור ההורים זו התמודדות קיומית שמאחוריה המחשבה הנכונה והטבעית- איך להשיג עבור ילדם את הטוב ביותר. הכרחי למצוא דרכים ללוות את ההורים בתהליך זה ברגישות רבה.

אחרי ההשמה, נדרש מההורים לבדוק האם המסגרת החדשה מבצעת את ההתאמות הנדרשות כמו למשל נגישות, התאמה אקוסטית וכדומה. דברים אלו בולטים במיוחד כשהילד משתלב במסגרות של החינוך הרגיל הדורש הרבה יותר מנגישות והתאמה פיזית. נדרש סיוע מתאים, הדרכות לצוות החינוכי והכנת התלמידים. אי הודאות המתלווה לכך גורמת לדאגה רבה נוספת אצל ההורים.

אצל הילדים עצמם, התגובות שונות וקשורות במזג של הילד ובאישיותו, כיצד הוא מגיב לשינויים, איך הוא מצליח לעכל מצבים לא מוכרים. תגובתו של הילד מושפעת במידה רבה מהתנהלות סביבתו: הורים ואנשי הצוות ולכן צריך להכיר לו מראש את מבנה בית הספר, את הכיתה והנגישות אליה, את הדרך לשירותים, את המורים שילוו אותו, את הסייעות ואת ההסעות, לתת לו תחושה שהוא הגיע למקום בטוח ומגן, שהסביבה ערה וקשובה לצרכיו. רק כך הוא יוכל לעשות את המעבר בצורה טובה ולשמוח לקראתו.

בתקופה זו יש לשים לב לשינויים בהרגלים היומיומיים של הילד, לתאבון ולשינה, לתלונות על מיחושים וכאבי גוף ולמצב הרוח הכללי. אם ההורים מזהים משהו מטריד, יש לשתף את הצוות החינוכי בדאגתם, ובמידת הצורך גם לפנות לאיש מקצוע להתייעצות.

צריך לזכור שמעברים והתחלות חדשות אף שהם מלווים בקשיים ובתקופת הסתגלות, יכולים להוות גורם חשוב בהתפתחות הטובה ובגדילה, כול ילד לפי יכולתו.

 

הכותב: יצחק הירשברג, מנהל המרכז לטיפול רגשי בבית איזי שפירא ברעננה, המתמחה בטיפול בילדים ובמבוגרים עם מוגבלויות ובבני משפחותיהם.

מנהל: יצחק הירשברג
09-7701222
rigshi@beitissie.org.il

שם

טלפון

מייל

נושא הפנייה

במה נוכל לעזור?

תחילת שנת הלימודים

 
משחה הקייץ של המרכז ההידרותרפי יצא לדרך!

משחה הקייץ של המרכז ההידרותרפי יצא לדרך!

המשחה השנתי במרכז ההידרותרפי בבית איזי שפירא הוזנק בנוכחותם של ראש עיריית רעננה מר חיים ברוידא והמנכ”לית היוצאת של בית איזי שפירא Jean Judes. כבכל שנה התרגשנו עד מאוד ונהנינו ממשחה איכותי ומהנה! ולא נשכח לפרגן לזוכה המדליה גיא ורטיקובסקי שניצח את המשחה – יישר כוח! משחה 2019 – הוזנק! המשחה השנתי במרכז […]

הגיע הזמן לחופשה? כמה רעיונות נחמדים לטיולים נגישים בקייץ 2019

הגיע הזמן לחופשה? כמה רעיונות נחמדים לטיולים נגישים בקייץ 2019

איזה כיף שהקיץ עוד איתנו ואפשר להנות קצת מהטבע היפה של ארצנו הקטנה. הכנו עבורכם רשימה של אתרים ואטרקציות, בהם תוכלו ליהנות כל המשפחה יחדיו! למעוניינים להצפין וליהנות מנוף עוצר נשימה, ביקור בראש הנקרה יעשה לכם טוב על הנשמה! האתר הצפוני והמהמם ששוכן בצפון ארצנו הקטנטונת נגיש ברובו לנכים (למעט […]

הכוכבים של בית איזי שפירא ⭐ הכירו את גליה אבידור, סייעת רפואת שיניים מיוחדת במינה.

הכוכבים של בית איזי שפירא ⭐ הכירו את גליה אבידור, סייעת רפואת שיניים מיוחדת במינה.

גליה עובדת במרפאת השיניים שלנו בה אנו מציעים שיטה וכלים ייחודים המתאימים לטיפולי שיניים אצל מטופלים עם מוגבלויות בנוסף אנו דואגים לחיוך בריא המשפר את הדימוי העצמי ומשפיע בצורה משמעותית על אורח החיים. גליה שלנו יודעת להפוך כל טיפול לחוויה וזאת באמצעות העוזרת הנאמנה שלה, אורית. שתפו, הגיבו ופרגנו כי […]

0  תגובות