טיפים להורים לילדים עם CP בנוגע לבריאות הפה והשיניים

תאריך עדכון: 3 ביולי 2017

 

הורים יקרים,

השמירה על בריאות הפה והשיניים של ילדים אינה פשוטה ואפילו מורכבת כשמדובר בילדים עם מוגבלות כמו שיתוק מוחין- CP
אנחנו שמחים להציג לכם טור טיפים שהכינה ד״ר ענת בניאל, מנהלת מרפאת השיניים של בית איזי שפירא, מומחית ברפואת שיניים לילדים ולנוער שיסייע לכם בטיפול היומיומי.

טיפים לשמירה על בריאות הפה והשיניים .001

 

 1. שינוי קטן בטכניקת הצחצוח עושה לפעמים הבדל גדול

אם ילדכם אינו משתף פעולה בצחצוח שיניים ואף נועל את פיו יש לנו מספר עצות עבורכם, שיקלו עליו ועליכם. הורים רבים מצחצחים שיניים לילדים באמבטיה, לעיתים שינוי מיקום הצחצוח יכול לעשות הבדל משמעותי בשיתוף הפעולה. לילדים קטנים שמתנגדים, ניתן לצחצח שיניים במיטה, כך ההורה יכול לראות היטב מה הוא עושה – ותאפשר צחצוח פשוט יותר. לילדים גדולים יותר מומלץ לנסות לצחצח שיניים מול מסך טלויזיה או מסך מחשב בעת שהם צופים בתוכנית או בשירים האהובים עליהם – הצפייה במסך מסיחה את דעתם, ומאריכה את סבלנותם לפעולת הצחצוח.  בכל אופן, במקרים של אי שיתוף פעולה מומלץ לגשת למרפאת שיניים ייחודית לטיפול בילדים עם CP  ולקבל הדרכה אישית ממומחה ברפואת שיניים לילדים כיצד ניתן בכל זאת לבצע את הצחצוח.

 

 

 

 

 

טיפים לשמירה על בריאות הפה והשיניים .002

2. מה עושים במקרה שהילד לא יודע לירוק את המשחה?

במקרים אלו, השתמשו בכמויות קטנות יותר של משחה והתייעצו עם רופא השיניים לגבי ריכוז הפלואוריד המומלץ. ילדים רבים עם CP סובלים מרגישות חושית גבוהה באזור הפה ולכן אינם משתפים פעולה בעת  הצחצוח. מומלץ מאוד לשתף את קלינאית התקשורת שמלווה את הילד שתייעץ בהפחתת הרגישות סביב אזור הפה, ואף לתכנן תרגילים ספציפיים לפני צחצוח.

 

 

 

 

 

 

12345

3. הקפידו על ביקורות שגרתיות במרפאה ועל טיפולי שיננית

חשוב לדעת שילדים עם CP  נמצאים ברמת סיכון גבוהה לעששת, לכן יש צורך בביקורות תכופות יותר לעומת האכלוסיה הכללית ובאמצעותם ניתן להימנע מצורך בטיפולי שיניים מורכבים.

 

ריור מוגבר הינו תופעה נפוצה בקרב ילדים ובוגרים עם CP. במקרים אלו יש צורך בטיפולי שיננית תכופים עקב הצטברות אבנית. נוסף על כך, מומלץ להתייעץ עם מומחה ביישור שיניים ולסתות היות ולעיתים תיקון עמדת הלסת יאפשר סגר טוב יותר ואף הקטנה של הריור.

 

 

 

 

טיפים לשמירה על בריאות הפה והשיניים .004

4. מומלץ להתייעץ עם מומחה ביישור שיניים ולסתות המורגל בעבודה עם ילדים עם CP

יישור שיניים עשוי למנוע חבלות קשות בשיניים הקדמיות – שכיחות חבלות בשיניים בילדים עם CP  הינה גבוהה, עקב מבנה בולט של הלסת העליונה, חוסר יציבות מוטורית, ולעיתים גם בשל התקפים אפילפטיים.

 

יום עיון בנושא “זהות, עבודה ואהבה”

מרכז מרופין לקריירה ובית איזי שפירא מזמינים אתכם ליום עיון בנושא “זהות, עבודה ואהבה” . במסגרת יום העיון יושק ספרו של ד”ר בני הוזמי “זהות של מסוגלות”. נשמח לראותכם! הזמנה ב-PDF להרשמה לחץ

בית איזי שפירא גאה להשתתף בשבוע המצוינות הישראלית, יוזמת קרן טראמפ

בית איזי שפירא גאה להשתתף בשבוע המצוינות הישראלית, יוזמת קרן טראמפ

נשמח להזמינכם ל”בית פתוח”: סיור התנסות חווייתית, והיכרות עם מרכזי המצוינות שלנו ולמפגשים מרתקים ומעשירים בסגנון TED. אנו שמחים להכיר לכם את טומי, משתמש תת”ח (תקשורת תומכת חילופית) וכיום סטודנט לתואר ראשון. סיפורו האישי של טומי, הוא סיפור של מצוינות, השראה ואהבה: “אני טומי ברצ’נקו, אקטיביסט, גר בראש העין. אני […]

פסח שמח מבית איזי שפירא- והגדנו לכם ביום הזה…

פסח שמח מבית איזי שפירא- והגדנו לכם ביום הזה…

חשוב לי להשמיע את קולי “אני טומי ברצ’נקו, אקטיביסט, גר בראש העין. אני מכיר את “בית איזי שפירא” הרבה מאוד זמן, הייתי בגן הילדים ב”מרכז דה לו” וכאן למעשה התחלתי את המסע שלי. במקום הזה עזרו לי לבנות את עצמי ולהתפתח ולהרגיש ילד כמו כל אחד. כאן גם נתנו מעטפת […]

1  תגובות  • 58293

    אני מרפאה בעיסוק מכפר קרע ומחפשת על עבודה במקצוע

    אלאא | 03.02.2016 | 13:02 | Wednesday