• ד”ר בנימין הוזמי – מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  הורות לילד עם מוגבלות שכלית התפתחותית הינה חוויה מורכבת המתאפיינת באתגרים, צמיחה ודחק משמעותי במערכת המשפחתית. כל אלה מתעצמים כאשר ה"אבחנה כפולה" ולצד מוגבלות שכלית התפתחותית הילד מאובחן גם עם הפרעה רגשית, נפשית או התנהגותית.
  המאמר מתאר את האתגר הכפול עמו מתמודדים הורים לבנים ולבנות עם "אבחנה כפולה".

 • יצחק הירשברג - פסיכותרפיסט, מנהל המרכז לטיפול רגשי בילד ובמשפחה, בית איזי שפירא
  לאנשים עם מוגבלות שכלית, נטייה גדולה יותר לפתח בעיות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. מטרת יום העיון היא להכיר את ההיבטים הנפשיים המייחדים אנשים עם מוגבלות שכלית, לדון בנושא ולהציג דרכי התערבות שונות
  ההרצאה ניתנה במסגרת יום עיון בנושא: אבחנה כפולה – היבטים פסיכיאטריים, רגשיים, התנהגותיים בקרב ילדים, מתבגרים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.הרצאות יום העיון מקושרות למאמר באדיבות קרן שלם.

 • שפי משיח - קלינאית תקשורת, מטפלת משפחתית וזוגית, מנהלת היחידה לאבחנה כפולה, בית איזי שפירא
  צוות היחידה לאבחנה כפולה
  במאמר מידע על מהי אבחנה כפולה ועל היחידה לאבחנה כפולה בבית איזי שפירא בשיתוף בי"ח שניידר, ושלבי הטיפול בה.

 • ד"ר בנימין הוזמי - מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  ילדים ובוגרים רבים עם פיגור שכלי מתמודדים עם התנהגות מאתגרת לצד קשיים בתחום האינטלקטואלי. מאמר זה מציג קשת  רחבה של התנהגויות המתוארות כמאתגרות, בקרב אנשים עם פיגור שכלי, בהתבסס על הסברים רב-תחומיים והיכרות עם שיטות טיפול, המייצגות תפיסות מקצועיות שונות. 

 • פרופ' כריס אוליבר - המרכז להפרעות נוירו-התפתחותיות, אוניברסיטת ברמינגהם, אנגליה
  תחומי המחקר העיקריים של פרופ' כריס אוליבר הינם  חקר הקשר בין גנטיקה והתנהגות, בעיות התנהגותיות רגשיות ושכליות בקרב ילדים ובוגרים עם לקויות שכליות חמורות, וביטויים של התנהגות מאתגרת בקרב אנשים עם הפרעות נוירו-התפתחותיות. בהרצאתו הוא מתאר תכונות אישיות הרלוונטיות לאנשים עם התנהגות אתגרת ומציג מודל של התנהגות מאתגרת שמכיר הן בתכונות אלו והן בהשפעות סביבתיות.