תוכנית חן לפיתוח מנהיגות נוער
חטיבת “השרון” רעננה הינה בית ספר לפתוח “מנהיגות וזהות.” החנוך הערכי הינו המצפן ללמידה, לחוויה ולעשייה של קהילת החטיבה. בית הספר הינו “קהילה מנהיגה”, המבקשת לפתח אצל תלמידנו אחריות ומחויבות לחיים בקהילה, מתוך רצון להכיר את פניה המגוונים ולהשפיע על החיים בקרבה.
תוכנית חן, שפותחה ומונחית על ידי אנשי מקצוע מבית איזי שפירא, הינה אחת מיני תוכניות נוספות בבית הספר לפתוח “מנהיגות וזהות”. התוכנית מתקיימת בבית הספר מזה 12 שנה ומבטאת את הצורך ללמוד ולהכיר את מגוון האוכלוסייה שאנו חיים בקרבה, להשפיע עליה ובתוכה. מדי שנה, בשכבה ח’, בוחרים התלמידים במסגרת תוכנית “עיין ערך חברה” ללמוד על מגזר באוכלוסייה ולתרום למענו. בתוכנית זו שהינה חלק ממערכת השעות-למדו השנה התלמידים על העיוורים. באמצעות הלימוד על העיוורון נחשפו התלמידים לזוויות ראייה על החיים שלנו, שלעיתים אנו הרואים עוורים להם.
התרבות שלנו נסמכת על ה”ראיה” כמטאפורה המביעה הבנה לעומת זאת העיוורון הינו מטאפורה לחוסר הבנה.
בחלק העיוני למדו התלמידים מושגים חדשים מעולם הצילום ובמקביל, העמיקו את הבנתם בנוגע ליכולותיהם של אנשים בעלי לקויי ראיה, דרך מפגש עם אדם עיוור ששיתף בסיפור חייו וההתמודדויות שהפכו לשגרת יומו. כך למעשה ביססו תשתית ידע והכנה מנטלית.
בפן המעשי, התמודדו התלמידים עם תרגום הרגשות שלהם לכדי תמונה. המצלמה שימשה להם ככלי מסייע בתהליך המסע אל עצמם ואל החברה. בתהליך זיהינו קושי מצד התלמידים לתמלל רגשות למילים ודרך התמונות נחשפו עולמות רגש ויצירה מדהימים שלא התגלו לפני כן.