מקצוע הפיזיותרפיה הוא מקצוע השייך למקצועות הבריאות והינו מדעי אקדמי – מבוסס ידע במהותו.

פיזיותרפיה הוא תחום העוסק באבחון, טיפול, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה.

במרכז דה-לו לגיל הרך ובבית הספר של בית איזי שפירא, עובדות הפיזיותרפיסטיות על פי מודל הICF כשעיקר הטיפול ממוקד בפיתוח ושימור יכולות התנועה של הילדים, על מנת לאפשר להם עצמאות מרבית והשתתפות פעילה בחיי היום-יום.

צוות הפיזיותרפיה משתלם בהכשרות פנים וחוץ ארגוניות ושומר על ידע מקצועי עדכני ורלוונטי לאוכלוסיית הילדים.20161204_101440

מטרות הטיפול הפיזיותרפי נקבעות בשיתוף המשפחות ובמידת האפשר הילד עצמו ומשמשות כבסיס לבניית תוכנית העבודה הפרטנית עם הילד.

במפגש הטיפולי הפיזיותרפיסטית מתרגלת עם הילד על מנת לאפשר לילד לבצע פעילות במינימום מאמץ, וביעילות מבחינה אנרגטית (לא תדרוש מהילד מאמץ רב מידי) התרגול נעשה בסביבה משחקית ומהנה. תוך שימוש במגוון אביזרי עזר. הילד לומד על פי יכולתו לשלוט יותר בתנועותיו. ההתנסות בתנועה באה לחזק את השרירים, לשמור על טווחי התנועה, לשמור על אורך תקין של רקמות רכות, לגרום לקבוצות השרירים לעבוד בסינרגיה.

מושקעת מחשבה רבה בניתוח היציבה של הילד והקשר של היציבה למערכת הנשימה והשלד. הצוות מאמין כי התערבות במנחי היציבה נחוצה  לשפר את התפקוד היום-יומי של הילד ואת איכות חייו. שיפור כזה יכול להתרחש רק אם ההתערבות  במנחי היציבה ותרגול המיומנויות המוטוריות יתקיים היום במהלך שהות הילד  בגן, בבית הספר ובבית.

במסגרות היום של בית איזי שפירא מתקיימת שותפות מלאה בבניית תכנית ההתערבות וביישומה בין ההורים, הצוות החינוכי וכלל המטפלים של הילד (ספורט, הידרותרפיה, צוות רגשי ומקצועות בריאות אחרים).

הטיפולים מתקיימים בחדרי הפיזיותרפיה, בכיתות הגן, בכיתות בית הספר, בחדר הכושר והתנועה,  בחצר ובסביבה הקרובה למרכז החינוכי.

העבודה כוללת טיפולים פרטניים, קבוצתיים והדרכת הורים.

ציוד ואביזרי עזר

צוות הפיזיותרפיה בתאום עם המשפחה בוחן ומתאים לכל ילד את ציוד העזר הנחוץ לו לקידום ושמירת כושר גופני ופעילות, במידת הצורך מלווה הצוות את המשפחה  ברכישה או השאלת ציוד ממשרד הבריאות או עמותות. הציוד כולל בין השאר–כיסא נייח/ כיסא גלגלים ידני / כיסא גלגלים ממונע, עמידון, הליכון, סדים, מחוכים רכים ועוד.

בחדר הכושר והספורט (ג’ימבורי) של בית איזי שפירא, הילדים משתמשים במכשירי כושר כדוגמת  הליכון חשמלי ומכשירי חיזוק אחרים על-פי תכנית אישית.

ביקורי בית: נערכים לפי הצורך על מנת להתאים ככל הניתן את הבית לצרכי הילד.

קשר עם רופאים:

אנו בקשר רב שנים עם המרפאה האורתופדית בביה”ח דנה לילדים. נערכות מרפאות אותופדיות 3-4 פעמים בשנה. הורים אשר מעוניינים מוזמנים למרפאה, בה נוכחים הפיזיותרפיסטית, ההורה והרופא.

במידת הצורך הצוות המטפל בילד בקשר עם מרפאות רופאים מומחים שונות.