מאגר הידע

התמודדות עם מצב חירום כשיש בבית ילדים עם נכות התפתחותית

יצחק הירשברג - פסיכותרפיסט, מנהל המרכז לטיפול רגשי בילד ובמשפחה, בית איזי שפירא

2014

מצב חרום, אזעקות וחופש גדול זהו תמהיל קשה לעיכול.

הורים עומדים בפני מציאות שהיא ראשית לכל מסוכנת, ובנוסף הם נדרשים לשנות תוכניות, להפר ''הבטחות'' לבילוי לילדים שלהם, ולנסות להסביר שזו מציאות לא צפויה ולא מתוכננת שנכפתה על כולנו ושאפילו הם ''הגדולים'' לא יכולים לשנות אותה כרגע.

גם להורים לא ברור מה יהיה אבל הם כן יודעים שעליהם לגייס את עצמם לעזור, לתמוך ולהגן על הילדים שלהם, במצב זה.

הדברים מורכבים הרבה יותר כשיש במשפחה ילד/ים עם מוגבלות התפתחותית. הקשיים הם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית. לפעמים יש לילדים אלו קושי להתנועע ממקום למקום במהירות, לפעמים קשה להם יותר להבין בכלל מה קורה והרבה פעמים גם קושי לתקשר. אבל הילדים הללו תמיד מרגישים וקולטים את המתח שבסביבתם ובוודאי את שיבוש היומיום שלהם.

מה כן ניתן לעשות אם הילדים עם המוגבלות בבית

 1. להפוך את המקום המוגן למקום נעים ואטרקטיבי שיש בו דברים מוכרים ואהובים על הילד. מקום שאפשר ונעים לשהות בו גם לא בחירום.
 2. לשמור, כמה שניתן על שיגרה של הבית: ארוחות, סדר שינה, רחיצה וכו'. מצב חרום אין פירושו ויתור על התנהגות סבירה של מה מותר ומה אסור. דווקא עמידה על הדברים נוסכת יתר ביטחון לילד.
 3. לתת לילדים מידע אמיתי אבל אך ורק לפי היכולת שלהם להבין אותו. כן ל''הודות'' שדברים משתנים בימים אלו, שיש מתיחות, שיש דאגה. לא נכון לחשוף את הילדים יותר מידי לתיאורי הדברים בתקשורת.
 4. אבל יחד עם זאת להעביר את המסר האמיתי, שיש לנו יכולת להתמודד עם המצב, ושאם נעשה מה שנדרש אנחנו שמורים ובטוחים.
 5. ככול הניתן, טוב שהילדים יעשו דברים שיתנו להם תחושת יכולת והצלחה. למשל לשחק משחקים שונים וכדאי מאוד גם פעילות גופנית ותנועה.
 6. מסר חשוב שהשינוי והשיבוש הוא זמני.
 7. כשרואים התנהגות חריגה, למשל ירידה משמעותית במצב הרוח, התנהגות רגרסיבית מאוד, חוסר תיאבון או קשיי שינה משמעותיים, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע.
 8. ההשפעה של החרדה והתסמינים יכולים להופיע גם מאוחר יותר, אפילו שבוע ויותר אחרי האירוע, לכן צריך להמשיך ולעקוב אחר הדברים גם בהמשך.

כאשר יש צורך לעבור ליישוב או למסגרת אחרת

 1. חשוב לצייד את הילד בדברים וחפצים שאהובים עליו.
 2. לדאוג לתת לו גם במקום החדש, את המאכלים האהובים עליו, בגדים אהובים, לאפשר לו לצפות בתוכניות שהוא רגיל לצפות בהן, ולפעמים כדאי לתת לו כמה דברים אישיים של ההורה כדי שיהיו צמודים אליו.
 3. לשמור על קשר רצוף וקבוע, של שיחות או ביקורים ככול הניתן.

לסיכום

המסר הכללי הוא שילדים, גם אם הם עם מוגבלות, יכולים בדרך כלל לעמוד במצבים כאלו כפי שמתרחשים כיום. המבוגרים צריכים לאפשר להם תנאים מספיק טובים כדי שהם אמנם יעמדו בזה.

המושג מוגבלות התפתחותית טומן בחובו טווח גדול מאוד של קשיים. מילדים עם קושי מוטורי, דרך ילדים עם קשיים בתקשורת או קשיים שכליים, מילדים שהמוגבלות אצלם קטנה   ועד כאלו שהמוגבלות ניכרת והם זקוקים לעזרה ממשית כל הזמן. צריך להתאים את המענה לילד המסויים, ליכולת שלו להבין ולתקשר.

 

המרכז לטיפול רגשי בבית איזי שפירא, נותן מענה רחב לילדים, מתבגרים ובוגרים עם מוגבלות ולבני משפחתם. 
לפרטים נוספים וליצירת קשר – לחץ כאן

מאמרים בשפה הערביתورشات اثراء لعائلات الأطفال مع اعاقات في مدرسة الحنان للتربية الخاصة في الطيرة
סדנאות העשרה למשפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים בבית ספר אלחנאן לחינוך מיוחד בטירה
מהתקשורת“אני אבא של רני – ילד עם צרכים מיוחדים”
מאמריםימים של קורונה: התמודדות ההורים כשילד עם מוגבלות נמצא בבית
 • מוגבלויות:

  כלל המוגבלויות

 • נושאים:

  משפחה ומעגל החיים - הורות לילד עם צרכים מיוחדים

 • מילות מפתח:

 • קהלים:

  הקהל הרחב

 • לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר :

   09-7701218


   הדפסה

 מאגר הידע