מאגר הידע

באילו מקרים לא ניתן להימנע מטיפול שיניים בהרדמה כללית

ד"ר ענת בניאל - מנהלת מרפאת השיניים לילדים ובוגרים עם מוגבלויות (לשעבר), בית איזי שפירא

2016

מדוע גם כיום, למרות מגוון השיטות לטיפול שיניים בילדים, רבים מהם מופנים להרדמה כללית?

איגוד המרדימים האמריקאי (ASA) מגדיר הרדמה כללית כאובדן הכרה בשל טיפול תרופתי. להרדמה זו יתרונות רבים, שכן השפעתה מידית, היא מייתרת את הצורך בשיתוף פעולה של המטופל, ומנטרלת תחושות של כאב וחוסר נוחות. בנוסף, בזכותה הטיפול אינו נחקק בזיכרונו של המטופל וכך אינו מלווה ברשמים לא נעימים או טראומטיים. אלא שלצד יתרונותיה הרבים ובטיחותה לרוב, במקרים נדירים היא מסכנת חיים, ופעוטות וילדים קטנים הם אחת מקבוצות הסיכון העיקריות. זאת מכיוון שאחד הסיבוכים העיקריים האפשריים של ההרדמה הוא מצוקה נשימתית, וילדים קטנים צורכים יותר חמצן ביחס לגודל גופם, כך שבמצב זה נשארת להם פחות רזרבת חמצן ממבוגרים. מקרה שאירע לפני כחודשיים: פעוט בן ארבע עבר טיפול שיניים בהרדמה כללית, שבמהלכה החל לסבול ממצוקה נשימתית, עבר החייאה ופונה לטיפול נמרץ. לאחר ימים אחדים מת בבית החולים; האירוע העצוב הזה הוא בבחינת תזכורת עגומה לסיכונים הכרוכים בהרדמה כללית, בייחוד לילדים קטנים.

לכן הרדמה כללית נחשבת לאפשרות האחרונה בעת טיפולי שיניים, של ילדים ומבוגרים, שתיבחר רק לאחר שנבחנו כל ההתערבויות האחרות, תרופתיות או התנהגותיות, שקיימות לשיכוך כאב ולשיתוף פעולה מצד המטופל. כאמור, למרבה הצער, גם כיום, למרות מגוון השיטות לטיפול שיניים בילדים, מופנים רבים מהם להרדמה כללית. אם זה בשל טיפול שיניים מורכב, פחד של הילד או התנגדות מצדו או קשיים התנהגותיים אחרים. אלו גורמים להורים ולצוותים הרפואיים לחשוב ש"עדיף להרדים". אולם, ברוב המוחלט של המקרים ניתן לייתר את ההרדמה הכללית באמצעות הקדשת זמן, תשומת לב ויחס מתאים ושימוש בטכניקות התנהגותיות המפחיתות חרדה - כגון  TSD) Tell, Show, Do) שבה מסבירים לילד על הפעולות הצפויות, מראים לו אותן ונותנים לו לחוש בהן (למשל על היד) ורק אז מתחילים בטיפול - ואף בטכניקות פרמקולוגיות כגון גז צחוק וסדציה הכרתית (טשטוש); כמו כן, כשמדובר בילדים מתחת לגיל 6, מומלץ לפנות למומחים ברפואת שיניים לילדים וכך להעלות את הסיכוי שבטיפול ייעשה שימוש בטכניקה התנהגותית או פרמקולוגית והחוויה תהיה חיובית ומוצלחת.

ישנם כמובן מקרים שבהם לא ניתן להימנע מהרדמה כללית, או שיתרונותיה עולים במובהק על החסרונות והסיכונים, אך לא מדובר בילדים דווקא. על פי האיגוד האמריקאי לרפואת שיניים (ADA), הרדמה כללית עשויה להיות נחוצה במקרים שבהם מתעוררים קשיים שעלולים להערים על שיתוף הפעולה והצלחת הטיפול. למשל, בקרב מטופלים דנטופוביים, מטופלים הסובלים מחוסר בגרות פסיכולוגית או רגשית או מנכות מנטלית או פיזית.

בהקשר זה, קיימת הסכמה רחבה בספרות הרפואית ובאיגודים העולמיים בתחום שבטיפול שיניים של אנשים עם מוגבלויות נדרשת לעתים קרובות הרדמה כללית, בנוסף למרפאת שיניים ייעודית שיכולה להתאים את עצמה לצרכיהם. כך למשל, אנשים עם אוטיזם עלולים לסבול מרגישות חושית גבוהה באזור הפה ומרגישות לרעשים ולאור חזק, שלא מאפשרות מגע והכנסת מכשור, ומרמת חרדה גבוהה מכל סיטואציה שאינה מוכרת להם. בעקבות כך רבים מהם יתנגדו לטיפול בצעקות ואף בצורה פיזית שיכולה לסכן אותם ואת סביבתם, וקשה יהיה להרגיעם בשיטות ההתנהגותיות המקובלות ואף בתרופות הרגעה.

בכל אופן יש לציין כי גם כאשר מתקיימות הנסיבות המחייבות הרדמה כללית אצל כלל האוכלוסייה אין לפעול אוטומטית. יש לבחון היטב את מצבו הפיזי והנפשי של המטופל ואת גילו. במקרים מסוימים יתברר שיש לשקול אפיקי פעולה אחרים – למשל לדחות את הטיפול ולחכות עד שמידת ההתנגדות והקושי תרד וניתן יהיה לבצעו ללא הרדמה.

ובסופו של דבר, הדרך הטובה ביותר לצמצם את שיעור ההרדמות הכלליות או את הצורך בטיפולי שיניים בכלל – בייחוד אצל ילדים - היא רפואת שיניים מונעת. המדינה מאפשרת טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 14, אך חסרים אמצעים מניעתיים. למשל, הדרכות להורים על תזונה נכונה, טכניקות צחצוח והרגלי צחצוח נכונים. רבים מהם אף אינם מודעים לצורך בביקורים קבועים עם הילדים במרפאות השיניים ובטיפולי שיניים מניעתיים תקופתיים. כל אלו עשויים למנוע רבים מהטיפולים המורכבים ולהפחית משמעותית את הצורך בהרדמה כללית. בנוסף, ילדים שיהיו במעקב רציף במרפאות השיניים יתרגלו לביקורים בהן, יחששו פחות מהטיפולים ויהיו פתוחים לטכניקות שייתרו את הצורך בהרדמה כללית.

 

מרפאת השיניים בבית איזי שפירא משמשת כמרכז ארצי לטיפול בילדים ומבוגרים עם מוגבלות תוך מחשבה רבה בהתאמת הסביבה ויצירת אווירה מרגיעה, נינוחה ומקבלת, התורמת להפחתת החרדה של המטופל ומשפחתו, הקפדה על נגישות מקסימלית ומכשור חדשני ואיכותי.

להתייעצות וקביעת תורים >> 09-7701208 או בכתובת המייל: dental@beitissie.org.il
לאתר המרפאה לחץ כאן

 

מאמריםטיפולי שיניים לילדים עם אוטיזם
 • מוגבלויות:

  כלל המוגבלויות

 • נושאים:

  בריאות הגוף והנפש - רפואת שיניים

 • מילות מפתח:

 • קהלים:

  הקהל הרחב, קהל מקצועי

 • לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר :

   09-7701218


   הדפסה

 מאגר הידע