מאגר הידע

 

אחאות

 • עינב ברגר – עובדת קהילתית, (לשעבר) אשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא
  העבודה חוקרת את המשמעויות וההשלכות שיש לכמיהה לנראות ובוחנת את יעילות הפוטותרפיה בעבודה עם אחים לילדים עם מוגבלות. 

 • בית איזי שפירא
  לגדול ולהתבגר לצד אח או אחות עם מוגבלות יכול להיות מאתגר. בבית איזי שפירא מציעים פתרונות ומענים לא רק לילדים עם מוגבלות. גם לבני משפחותיהם.

 • יואב לף – המרכז לחקר מוגבלויות, מכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל
  דורי ריבקין – מנהלת המרכז לחקר מוגבלויות, מכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל
  משפחות לילדים עם מוגבלויות מתמודדות לעתים קרובות עם קשיים שמשפיעים על כל המשפחה, ובכלל זה על ההורים, על האחים והאחיות ועל בני משפחה אחרים. כדי לסייע למשפחות אלה יזמו ג’וינט ישראל-אשלים ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים את הקמתם של מרכזים למשפחות שלילדיהן מוגבלויות מכל הסוגים. המרכזים נועדו לספק תמיכה קהילתית למשפחות, כשירות משלים לתמיכה הפרטנית שמספקות המחלקות לשירותים חברתיים.
  מכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל ליווה את התכנית במחקר הערכה אותו ניתן לקרוא במאמר זה.

 • נועה דינגוט ספקטור – סטודנטית, התכנית ללימודי תואר שני בייעוץ חינוכי, הפקולטה לחינוך בית הספר לחינוך, המכללה האקדמית בית ברל
  פרויקט גמר יישומי שבו נבחנו תפיסותיהם של בוגרים, שהינם אחאים לילדים עם צרכים מיוחדים את הליווי והתמיכה שקיבלו והיו דרושים עבורם מצד בית הספר היסודי, תוך הסתמכות על שיטת המחקר האיכותנית.

 • ד”ר ביאטריס מירנדה גלאזרה, האוניברסיטה החופשית של אמסטרדם, הולנד
  ד”ר מירנדה-גלאזרה מזמינה את השומעים להבין את ההיגיון שמוביל את חיי היום-יום ואת הניסיון שהוא מנת חלקם של אחים ואחיות לאנשים עם מוגבלויות, במטרה לשפר את התכניות והמדיניות הקיימים והעתידיים.

  ההרצאה נישאה בכנס הבינלאומי השישי של בית איזי שפירא בתחום המוגבלויות: “אחדות ושונות – הלכה למעשה” – 2015

 • שוש קמינסקי – ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  אחים של ילדים עם מוגבלות נפגשים עם סטיגמות הרווחות בחברה כלפי אנשים עם מוגבלות הנובעות מבורות, חוסר מידע וידע. הדעות הקדומות והקושי החברתי בקבלת האחר השונה, מעמיד את האחים בפני התמודדויות עם אתגרים, קשיים וחוויות רגשיות מורכבות.
  המאמר מתאר תוכנית התערבות בסביבה החברתית של האחים שמטרתה העצמת האחים ויצירת שינוי בעמדות כלפי אנשים עם מוגבלות בקרב ילדים בסביבה החברתית שלהם.

 • לאה שטרן – עו”ס, בית ספר איזי שפירא
  פנינית לייבוביץ – תרפיסטית במוזיקה, בית איזי שפירא
  החוברת מציגה את אחד ממוקדי העשייה של בית איזי שפירא בתחום המשפחה – “אחאות מיוחדת”. מזה שנים רבות מופעלות תכניות לאחים ואחיות של ילדים עם צרכים מיוחדים על בסיס ההבנה כי הם זכאים וזקוקים למענים ההולמים את צורכיהם המיוחדים. החוברת מציגה את ההתערבויות השונות למשפחות ולאנשי המקצוע בשני צירים: 1. תכניות שנועדות לאחים עצמם. 2. תכניות שנועדות להורים וממוקדות בנושא האחאות.

 • יצחק הירשברג – מנהל המרכז לטיפול רגשי בילד ובמשפחה, בית איזי שפירא
  לאחאות יש משמעות רבה בהתפתחות הרגשית האישית והבין אישית של ילדים. ליחסי אחים יש השפעה גם על החיים הבוגרים, על הזוגיות וההורות. המאמר מסביר ומתאר את מצבם של אחים לילדים ובוגרים עם נכויות.

רוצים לדעת על מחקרים, הרצאות וסרטונים חדשים במאגר?
הרשמו ל"קול הידע" – מידעון משאבי הידע של בית איזי שפירא
 מאגר הידע