מאגר הידע

 

מחקרים ותקצירים

 • רונית ארגמן – מטפלת מוסמכת ומדריכה בטיפול ושיקום מיני, מומחית בתחום מיניות ונכות, מנהלת מכון ארגמן
  במאמר על ההיבטים השונים של מיניות של אנשים עם מוגבלות ובכללם אנשים עם מש”ה – הכרה בצרכים, זכויות והיכולות לקיום מערכות יחסים מיניות וזוגיות.

   

 • ד”ר אריאל טננבאום – המרכז לתסמונת דאון והמרכז לאבחון מוגבלות שכלית והתפתחותית, אגף הילדים, המרכז הרפואי הדסה, האוניברסיטה העברית
  המאמר מתאר את שתי התסמונות והשפעותיהן על המצב החברתי, ההתפתחותי והרפואי, ואת הסוגיות האתיות אשר עולות בעקבותיהן במהלך החיים.

   

 • ד”ר נצן אלמוג – החוג לחינוך וחברה, הקריה האקדמית אונו וביה”ס לעו”ס, אוניברסיטת בר אילן
  בעשורים האחרונים עולה בהתמדה מספר הסטודנטים עם מוגבלויות הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. מחקר זה בחן את מדיניות מערכת ההשכלה הגבוהה כלפי סטודנטים עם מוגבלויות בשנים 2008 – 2011 וכן נבחנו השיח והפרקטיקות שהתקיימו בעניינם באותן שנים.
  המאמר התפרסם לראשונה בכתב העת “קשת – כתב עת למדעי הרוח והחברה”.

   

 • ד”ר דליה נסים – מנהלת תכניות לימודים, מכון טראמפ, בית איזי שפירא
  העלייה בתוחלת החיים ובמודעות לצרכיהם השונים של מזדקנים עם מוגבלות שכלית, יצרה מציאות חדשה. במקביל מתחזקת תפיסת העולם המקדמת שירות מכוון אדם. המאמר מתייחס לגישת שירות מכוון אדם ומציע דרכים יישומיות להטמעה מותאמת של הגישה בעבודה עם אנשים מזדקנים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. 

 • ד”ר בנימין הוזמי – מנהל אקדמי, בית איזי שפירא
  הורות לילד עם מוגבלות שכלית התפתחותית הינה חוויה מורכבת המתאפיינת באתגרים, צמיחה ודחק משמעותי במערכת המשפחתית. כל אלה מתעצמים כאשר ה”אבחנה כפולה” ולצד מוגבלות שכלית התפתחותית הילד מאובחן גם עם הפרעה רגשית, נפשית או התנהגותית.
  המאמר מתאר את האתגר הכפול עמו מתמודדים הורים לבנים ולבנות עם “אבחנה כפולה”.

 • יואב קריים – מנהל שותף של האשכול לשינוי חברתי, בית איזי שפירא, מרצה בחוג לריפוי בעיסוק בקריה האקדמית אונו
  ויו”ר המועצה הארצית לשיקום חולי נפש בקהילה, משרד הבריאות
  שוש קמינסקי – ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  שרה סדובניק – מנכ”לית, עמותת אלווין ישראל
  ד”ר דורית ברק – יועצת אקדמית לתכנית לפיתוח רשת קבוצות לסינגור עצמי של אנשים עם מוגבלות שכלית
  גלי שוורץ – רכזת פרויקט ייצוג עצמי, בית איזי שפירא

  סינגור חברתי הוא אסטרטגיית פעולה באמצעותה אנשים בעלי מכנה משותף מתארגנים ופועלים יחד במטרה לחולל שינוי ולשפר את איכות חייהם. במאמר מתואר תהליך פיתוח מנהיגות בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית שנעשה ע”י בית איזי שפירא ואלווין ישראל והוביל להשתתפות נציגי קבוצת המנהיגות הארצית בדיונים בכנסת על תהליך החקיקה.

 • פרופ’ רות בייט-מרום – המחלקה לחינוך ולפסיכולוגיה, אוניברסיטה הפתוחה
  גילה זיידל – יו”ר עמותת “אופק לילדינו”
  דלית סין משה – רכזת תכניות, עמותת “אופק לילדינו”
  אושרית כוכבא – עו”ס קהילתית, עמותת “אופק לילדינו”
  סיכום ומחקר של התוכנית “חלומות מוזיקליים” לבני נוער עם עיוורון ולקות ראייה.

 • הילה רימון–גרינשפן – חוקרת עצמאית בתחום המוגבלויות, יועצת, המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו
  ד״ר מיכל טנא רינדה – מרפאה בעיסוק ומורשית נגישות השירות, מרצה בחוג לריפוי בעיסוק, הקריה האקדמית אונו, מנהלת התוכנית נגישות היא לא רק רמפה, ישראל מעבר למגבלות, ג’וינט ישראל, יועצת, נגישות עבור אנשים עם מוגבלות נפשית, המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו
  אורנית אבידן זיו – מרפאה בעיסוק ומורשית נגישות השירות, מנהלת המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו
  ד״ר שירה ילון-חיימוביץ – מרפאה בעיסוק ומורשית נגישות השירות. דיקנית הסטודנטים וראש המרכז לאקדמיה שוויונית, הקריה האקדמית אונו ראש המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו
  המאמר עוסק בהנגשה קוגניטיבית בסביבת העבודה. הוא מציע הגדרה להנגשה קוגניטיבית, דן במאפיינים עיקריים של א/נשים עם מוגבלות קוגניטיבית והשפעתם על ההתנהלות בסביבת העבודה, ולבסוף מציע מודל ראשוני להתייחסות מובנית להנגשה קוגניטיבית במסגרתו מוצגים עקרונות לצד דוגמאות פרקטיות להנגשה קוגניטיבית בהתאם למרכיביה השונים.
  המאמר התפרסם לראשונה בכתב העת “עניין של גישה”.

 • רז טננבאום – קלינאית תקשורת ומרכזת תא קלינאיות תקשורת במרכז דה לו, בית איזי שפירא
  רחלי בלום – קלינאית תקשורת, המרכז לייעוץ טכנולוגי, בית איזי שפירא
  ענגי קפלן-גל – מרפאה בעיסוק, רכזת תחום הסנוזלן, בית איזי שפירא

  המאמר מנסה לבחון את תרומתה של מערכת מיקוד מבט למערך התקשורת של אחת מהפעוטות המבקרת במרכז “דה לו”, מעון היום השיקומי בבית איזי שפירא. המאמר מנסה להבהיר מדוע, למרות המורכבות הרבה הכרוכה בשימוש במערכת, מערכת מיקוד המבט נתפסת על ידי כלל הצוות כחלק בלתי נפרד ממערך התקשורת של הפעוטה.

 • מאג’דה מרעי – מנהלת מרכז סינדיאן, בית איזי שפירא
  במוקד המחקר עומדות אימהות לילדים עם נכות התפתחותית בחברה הערבית בישראל ומטרתו היא לבחון את השפעת הרגשת הסטיגמה ורמת איכות החיים בקרב אימהות ערביות מוסלמיות לילדים עם נכות התפתחותית בגיל הרך על רמת שיתוף הפעולה שלהן עם אנשי מקצוע במסגרת שיקומית/חינוכית שבה מבקר ילדן. 

עמוד 1 מתוך 512345
רוצים לדעת על מחקרים, הרצאות וסרטונים חדשים במאגר?
הרשמו ל"קול הידע" – מידעון משאבי הידע של בית איזי שפירא