מאגר הידע

 

חוברות ומדריכים

 • עו”ד יותם טולוב – עמותת בזכות
  החוברת מציגה מודל בנושא תמיכה בקבלת החלטות והיא מחולקת לשלושה חלקים: החלק הראשון – הרקע – סוקר בקצרה את הצורך בפיתוח שירות של תמיכה בקבלת החלטות. החלק השני – המודל – כולל שורה ארוכה של מרכיבים: החל מחזון וערכים מנחים, דרך מתווה התמיכה וכלה בעקרונות אתיים ובדילמות שמתעוררות סביב התמיכה. החלק השלישי כולל נספחים שמרחיבים על היבטים שונים של המודל: תיאור הפיילוט, סקירת החוק החדש בנושא תמיכה בקבלת החלטות, מאמר רקע על אפוטרופסות בישראל והתייחסות לצורך להתאים את המודל לאוכלוסיות בעלות מאפיינים ייחודיים. 

 • ד”ר עדי לוי-ורד – חוקרת ראשית, מכלול – יחידת הערכה ומחקר, קרן שלם
  גב’ מיה סבג – עוזרת מחקר, מכלול – יחידת הערכה ומחקר, קרן שלם
  קרן שלם בשיתוף עם השירות בקהילה (האגף לטיפול באדם עם מש”ה), יוזמים ותומכים בקורסים בתחומים שונים, המכוונים להקנות לאנשי מקצוע לעתיד או בהווה ידע ממוקד אודות צרכים ומענים אפשריים של אנשים עם מש”ה בתחום עיסוקם. הערכה זו באה לבחון את יעילות העשייה בערוץ זה תוך התמקדות בנושא של שינוי עמדות ביחס לאיכות חייהם של אוכלוסיית האנשים עם מש”ה, בעקבות השתתפות בקורסים אלו.

 • המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם ג’וינט ישראל-תבת
  המדריך המלא למעסיק מרכז מידע חיוני לקליטת ולהעסקת אנשים עם מוגבלות. באוגדן מידע כללי על מוגבלות וסוגי מוגבלויות, היבטים משפטיים לגבי העסקת אנשים עם מוגבלות, היתרונות בהעסקת אנשים עם מוגבלות, העסקת אנשים עם מוגבלות מ-א’ עד ת’, כלי סיוע למעסיק, כלים ליישום צו ההרחבה לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות ועוד.

 • צוות פעילי התעסוקה – בית זוסמן, ירושלים
  ייחודיות החוברת היא בעצם עשייתה ביוזמתם ובהכנתם של פעילים כבדי שמיעה, בסיוע של עו”ס קהילתית של בית זוסמן.
  בחוברת מידע על חוק וזכויות, הנחיות וטיפים למציאת עבודה והתמודדות עם ראיונות עבודה טלפוניים, וסיפורי הצלחה בעבודה של אנשים כבדי שמיעה.

 • שוש קמינסקי – ממונה על החטיבה הקהילתית ופיתוח משאבי ידע, בית איזי שפירא
  אביטל סנדלר-לף – מנהלת מסד נכויות ג’וינט ישראל
  אלי בוסקילה – דובר ארגון הפעולה של הנכים בארץ
  החוברת מציגה מגוון תכניות שפותחו בנושא בין השנים 2008-2010, ומיועדת לאנשי מקצוע, קובעי מדיניות, לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם. החוברת פותחה במסגרת מהלך מקיף לקידום “המשפחה כמערכת תומכת חיים עצמאיים בקהילה”, מהלך שהיווה בסיס לפיתוח תכניות חדשניות נוספות לתמיכה בהורים עם מוגבלויות שונות. 

 • דנית קמעו וקבוצת האמהות של תוכנית אמ”א
  החוברת נכתבה עבור נשים עם מוגבלויות שונות הנמצאות בדרכן לקראת אמהות מיוחדת. לעיתים, להורות של נשים עם מוגבלות נקשרת תפיסת עולם מוטעית, הגורסת כי עקב מוגבלותן הן אינן יכולות להקים משפחה או להיות אמהות אוהבות ומטפחות. תוכנית אמ”א לקחה על עצמה משימה ייחודית לחבר בין אמהות עם מוגבלות שהן “ותיקות” ומנוסות בהורותן, לבין אמהות עם מוגבלות הנמצאות בראשית דרכן ההורית. כמו כן החוברת מספקת מידע שימושי לאמהות שישרת את האמהות בחודשי ההורות הראשונים. המידע יסייע גם לבני זוג ו / או לבני המשפחה המלווים אותם בתקופה זו.

 • חלי פרץ – אחראית הערכת תכניות, היחידה למחקר והערכה, בית איזי שפירא
  ד”ר דנה רוט – מנהלת יחידת המחקר, בית איזי שפירא
  חצר פעילה היא חצר של מבנה או מרכז משלב עבור אנשים בוגרים עם מוגבלויות שונות המכילה מתקנים המאפשרים לאנשים להיות אקטיביים, עם או ללא הדרכה, בקבוצות או ביחידים, תוך מתן הזדמנות למפגש חברתי, לבחירה חופשית ולחוויות של הנאה ופנאי.
  בסקירה על חשיבות של פעילות פנאי במרחב הפתוח, הסבר, תיאור ומודלים של חצרות פעילות, תכניות התערבות וטיפול לאנשים עם מוגבלות שניתן ליישמם בחצרות הפעילות והמלצות לעתיד.
  הסקירה הוכנה עבור קרן שלם ומפורסמת באדיבותה.

רוצים לדעת על מחקרים, הרצאות וסרטונים חדשים במאגר?
הרשמו ל"קול הידע" – מידעון משאבי הידע של בית איזי שפירא
 מאגר הידע